Hlavní stránka HT Print Praha


Přejdi na obsah

Druhy vazeb

Knihařství

KNIHAŘSKÉ VAZBY

MĚKKÉ A POLOTUHÉ VAZBY

VAZBA V1
Nejrozšířenější druh vazby. Knižní složky vloženy do sebe a do obálky. Knižní složky sešity a oříznuty po třech stranách. Pro šití se používá drát
VAZBA V2
Středně náročná vazba. Používáme syntetická lepidla PUR. Vhodné pro neperiodické tiskoviny, paperback, katalogy, příručky, učebnice. Jednotlivé listy jsou slepeny ve hřebu a posléze zavěšeny do obálky. Následně probíhá trojstranný ořez včetně obálky.

TUHÉ VAZBY
Tuhé vazby jsou pro velké množství poměrně náročných operací nutných k jejich zhotovení technologicky nejnáročnější ze všech druhů vazeb. Tuhé vazby jsou díky své odolnosti určeny především pro dlouhodobé používání a všude tam, kde se předpokládá větší namáhání vazby a kde se uplatní její elegantní vzhled. Tuhé vazby jsou charakterizovány tím, že knižní blok spojený šitím nebo lepený všemi možnými způsoby je spojen s knižními deskami, které jsou vyrobeny z lepenky nebo z plastu. Spojení je zajištěno předsádkami podlepenými k vnitřní straně knižních desek, nebo případně zavěšením ve hřbetě na dutinku. Tuhé vazby jsou rozděleny do několika kategorií.
Knižní vazba V8
Je vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba. Knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Tato vazba má povolené tři varianty.
V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem. V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Papír může být lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový, nebo se syntetickým nátěrem. V8c tuhá vazba s deskami potaženými jiným potahem, například usní, imitací usně, včetně vatování desek.

KANCELÁŘSKÉ VAZBY
Jsou jednoduše zhotovitelné (na počkání), levné a dodají Vašim dokumentům pěkný vzhled.
IBICO TERMOVAZBA je jednoduchá a levná vazba do hotových polotuhých desek s průhlednou vrchní stranou. Jednotlivé listy se spojí s hřbetem pomocí tavného PUR lepidla. Vhodné do max. 100 listů.
RENZ HŘEBENOVÁ VAZBA takzvaná "kroužková" vazba je jednoduchá a velmi levná vazba pro běžné použití pomocí plastových hřbetů různé barvy a tloušťky. Obvykle se opatřuje vrchní strana průhlednou fólií a zadní strana tuhým kartonem. Vyniká snadným rozebráním pro případné doplnění a výbornou rozevíratelností listů. Vhodné až do počtu 480 listů.

Ve videoukázkách jsou příklady knihařské výroby.

Vlevo: Příprava desek (obálky) pro tuhou vazbu na stroji Fastbind CASEMATIC
Vlevo dole: Vazba do měkkých desek V2 na stroji Fastbind ELITE
Vpravo dole:
Tuhá vazba do připravených desek V8a na stroji Fastbind ELITE
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku